Complexul Suceava: CSU Suceava – CSM Focşani 27-25

0
143

CSM Focşani a rămas fără victorie în faţa lui CSU Suceava şi după partida de miercuri seară, disputată în Sala Sporturilor din Botoşani, în etapa a 8-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Vrîncenii îşi doreau să rupă acest veritabil complex, confirmat şi în partidele amicale din vară, cîştigate de trupa suceveană.

Prima repriză a fost una echilibrată, nici una dintre cele două formaţii nereuşind să se desprindă. La pauză scorul a fost 13-13. Sucevenii au început mai bine repriza secundă şi s-au desprins la 3 goluri, dar oaspeţii au redus din diferenţă şi au dat impresia că pot reveni în joc. Sucevenii au reuşit însă să-şi menţină o diferenţă constantă de 2-3 goluri, iar la final tabela s-a oprit la 27-25.

Cu antrenorul Viorel Ciubotaru în tribune, în continuare suspendat, CSM Focşani nu s-a putut baza în meciul de la Botoşani pe Cadăr, Miroiu şi Răpciugă, accidentaţi, dar prezenţi la teren şi nici pe Popa, şi el cu probleme medicale, care nici nu a mai făcut deplasarea. După acest meci, CSM Focşani ocupă locul 9, cu 11 puncte şi va juca următorul meci sîmbătă, 22 octombrie, la Sala Polivalentă, împotriva noului lider al campionatului, Dobrogea Sud Constanţa.

CSM Focşani: Marocico, Cloşcă, Rusu – Ragea, Gramatic, Rotaru (2), Neaţă (1), Ţuţu (8), Mocanu (1), Raţă (5), Enache, Eros (3), Năstăsie (5). Antrenor: Viorel Ciubotaru