Cum şi-au propus: CSM Făgăraş – CSM Focşani 23-26!

0
127

A doua victorie în campionat pentru CSM Focşani, obţinută tot pe terenul unei nou promovate! După ce s-a impus la Satu Mare, echipa vrînceană a cîştigat sîmbătă seară şi în faţa celor de la CSM Făgăraş. Victoria n-a fost însă o simplă formalitate, iar jucătorii lui Viorel Ciubotaru au trebuit să se întrebuinţeze serios ca sp o obţină.

Vrîncenii au profitat de începutul mai slab al gazdelor şi s-au instalat la conducere, numai că gazdele îşi revin şi în minutul 18 au preluat conducerea, 6-5. A fost doar o vîlvătaie de moment, pentru că Focşaniul şi-a revenit rapid şi a marcat pe finalul reprizei gol după gol, 14-9 avantaj la pauză. Partea a doua începe însă extrem de prost pentru oaspeţi, care, timp de 12 minute, nu reuşesc să marcheze nici un gol şi se prefigura una dintre marile surprize de pînă atunci, în condiţiile în care Făgăraşul înregistrase înfrîngeri pe linie în primele 5 etape.

Dar din nou vrîncenii şi-au revenit rapid din pumni, au recuperat şi în ultimul sfert de oră al meciului au întors soarta partidei, pe care au cîştigat-o cu 26-23. Etapa viitoare, miercuri, CSM Focşani va juca la Sala Polivalentă cu HC Adrian Petrea Reşiţa.