Ele prea puternice, Focşaniul la cel mai bun joc: CSM – Rapid Bucureşti 1-3!

0
113

Derby-ul Seriei Est a Divziei A2 la volei feminin s-a jucat sîmbătă în Sala LPS din Focşani, între CSM şi Rapid Bucureşti şi şi-a onorat din plin titulatura! Un meci spectacol, în principal setul al 3-lea fiind de un dramatism rar întîlnit, la finalul căruia s-a impus Rapidul, fără doar şi poate echipa mai bună în această confruntare: 3-1.

Bucureştencele au început mai bine partida, s-au desprins la 5-0, dar gazdele şi-au revenit şi au egalat la 12. Ambele echipe au mers apoi cap la cap, pînă la 22-22, însă finalul setului le-a aparţinut celor de la Rapid, 22-25.

Scenariu aproape identic şi în actul secund, cînd Focşaniul s-a văzut iar depăşită pe final, după 20-20, la acelaşi scor, 22-25! Setul 3 a făcut însă toţi banii, cu răstunări de scor de o parte şi de cealalta şi pe care CSM-ul l-a cîştigat după ce s-au jucat nu mai puţin de 66 de puncte: 34-32!

Epuizate după efortul şi concentrarea cu care au evoluat în setul 3, vrîncencele au început slab actul 4, iar Rapidul s-a desprins la 14-4. Fetele lui Marian Rădulescu şi-au revenit însă ca prin minune, au ajuns la 22-24, dar Rapidul a cîştigat ultimul punct, setul şi meciul: 22-25, 1-3 rezultat final. Sîmbătă, în ultimul meci din tur, CSM Focşani va evolua în deplasare cu CTF „Mihai I” Bucureşti.

CSM Focşani: Romina Coman, Mihaela Taşkiran, Ana Maria Cimpoeşu, Bianca Rusu, Camelia Lăzăroiu, Delia Lăzăroiu, Diana Georgescu, Livia Lupoae, Lavinia Ifrim, Iulia Stoica. Antrenor: Marian Rădulescu.