More
    spot_img
    AcasăSportGreu doar în 10: Potaissa Turda – CSM Focşani 37-27

Greu doar în 10: Potaissa Turda – CSM Focşani 37-27

Înfrângere severă pentru handbaliştii de la CSM Focşani sâmbătă, în etapa a 22-a a Ligii Naţionale, pe terenul Potaissei Turda. Într-un meci lipsit oricum de miză, gazdele fiind ca şi calificate în play-off, în timp ce vrâncenii vor avea de luptat în play-out pentru evitarea retrogradării, Viorel Ciubotaru a preferat să nu-şi asume nici un risc şi nu s-a bazat pe jucătorii cu probleme medicale sau în refacere după accidentări mai vechi.

Astfel, Miroiu şi Gramatic, deşi au fost trecuţi pe foaia de joc, nu au evoluat deloc, iar Cadar, Nelu şi Ştefan nici măcar nu au făcut deplasarea la Turda. În aceste condiţii, doar 10 jucători de câmp au fost valizi pentru disputa cu Potaissa! Chiar şi aşa, partida a început în nota echilibrului, vrâncenii reuşind până în minutul 13 să ţină aproape de adversari, 8-8. Au urmat însă 6 minute de coşmar pentru CSM, în care gazdele au marcat de 7 ori la rând, fără nici o ripostă din partea adversarilor, 15-8 în minutul 19. Spre finalul primei reprize, vrâncenii au echilibrat din nou partida, dar diferenţa n-a mai putut fi recuperată, 21-15 la pauză pentru Potaissa.

Partea secundă nu prea a mai avut istoric, ardelenii s-au aflat tot timpul la conducere, ba chiar au reuşit să se distanţeze şi la 13 goluri cu 10 minute înainte de final, 34-21! O tresărire de orgoliu a CSM-ului a mai redus din proporţiile scorului, „doar” 10 goluri diferenţă la sfârşit: 37-27.  CSM Focşani va disputa următorul joc tot în deplasare, duminică, 6 martie, cu HC Vaslui.

CSM Focşani: Marocico, Rusu, Cloşcă, Ungureanu – Ragea (1), Rotaru (2), Gheorghe (1), Smeu (4), Popa (3), Neaţă (1), Voinea (1), Mocanu (5), Eros (2), Năsatăsie (7). Antrenor: Viorel Ciubotaru.