N-a fost chiar rău: Dinamo – CSM Focşani 33-30

0
108

CSM Focşani a încheiat etapa a 12-a a Ligii Naţionale cu un meci pe terenul campioanei Dinamo Bucureşti. Diferenţa de 9 poziţii în clasament s-a simţit încă din startul meciului, iar Dinamo s-a desprins la 9-4 după 17 minute de joc. Pînă la pauză, diferenţa a crescut la 6 goluri,17-11. CSM Focşani a continuat să încaseze goluri şi diferenţa s-a mărit, iar Dinamo a condus la un moment dat şi cu 21-13. Apoi, gazdele au început însă să cedeze iniţiativa şi a permis vrîncenilor să se apropie.

Pivotul Bogdan Raţă a apropiat-o pe CSM Focşani la 3 goluri distanţă, 30-27, cu 5 minute înainte de final. Eliodor Voica a cerut time-out, iar intervenţia antrenorului dinamovist a avut efect. Dinamo a strîns rîndurile pe final şi s-a impus cu 33-30. După înfrîngerea în faţa campioanei, CSM Focşani a rămas pe poziţia a 11-a, în timp ce Dinamo se află pe locul al 2-lea al, la 4 puncte de liderul Dobrogea Sud Constanţa. Miercuri, în ultima etapă a turului, CSM Focşani va întîlni la Sala Polivalentă ocupanta locului 3, HC Odorhei.

CSM Focşani: Mădălin Ţuţu (5), Istvan Eros (5), Mihăiţă Miroiu (4), Bogdan Raţă (4), Robert Năstăsie (3), Marian Mocanu (2), Robert Popa (2), Marius Ragea (2), Iulian Neaţă (1), Silviu Rotaru (1). Antrenor: Viorel Ciubotaru