Verdict amânat: CSM Focşani – CSM Ploieşti 28-28!

0

Suspansul continuă pentru CSM Focşani în lupta pentru evitarea retrogradării directe. Duminică seară, la Sala Polivelentă, handbaliştii vrînceni nu au reuşit decît o remiză, 28-28, în faţa rivalei directe, CSM Ploieşti, care menţine astfel un avans de 2 puncte, cu două etape înaintea finalului play-out-ului.

Oaspeţii au început jocul în forţă, 3-0 (min. 4) şi 5-2 (min. 7), după care a urmat o revenire incredibilă a băieţilor lui Viorel Ciubotaru, care au întors rezultatul, 6-5, la jumătatea primei reprize. S-a mers apoi cap la cap pînă aproape de pauză.

Din păcate, la scorul de 11-11 Năstăsie a ratat o aruncare de la 7 metri (min. 29), iar ultimul cuvînt îl au ploieştenii, 11-12 la pauză. A fost rîndul focşănenilor să înceapă ca din tun partea secundă, au întors la 13-12 şi au menţinut acest avantaj minim pînă la scorul de 18-17. O cădere inexplicabilă apoi, de care oaspeţii profită şi revin în avantaj, 20-18 (min. 48).

După un time-out solicitat inspirat de Viorel Ciubotaru, elevii săi egalează, 20-20. Se joacă nebuneşte, Ploieştiul trece din nou în avantaj, 23-20 (min. 51) şi 24-21 (min. 53) şi se părea că zarurile fuseseră aruncate! Dar n-a fost aşa!

Vrîncenii au mai găsit resurse se egaleze la 24, apoi şi la 25, şi la 26, trecînd apoi în avantaj, 27-26! Dar norocul şi-a întors faţa către oaspeţi, care au egalat la 27 şi apoi la 28, dintr-o aruncare de la 7 metri, cu 4 secunde înainte de final!

O remiză care, să recunoaştem, diminuează serios, dar nu compromite definitiv şansele de salvare ale CSM-ului.