CSM 2007 Focşani, tot pe penultimul loc în Liga Naţională

0
216

Lipsa de experienţă la nivelul primului eşalon a trădat-o din nou pe CSM Focşani. Duminică seară, la Sala Polivalentă, într-un meci contînd pentru etapa a 10-a a Ligii Naţionale, handbaliştii vrînceni au pierdut în faţa celor de la HC Vaslui, scor 25-29, după două reprize diametral opuse.

Prima a aparţinut aproape în totalitate echipei vrîncene, care a reuşit să-şi surprindă adversarii prin jocul precis şi curajos. La pauză, tabela surîdea elevilor lui Viorel Ciubotaru, 13-11. Ceva parcă s-a rupt însă la reluare. Au început să apară greşeli tot mai mari şi mai multe, aruncări de la 7 metri ratate şi peste toate şi un arbitraj ostil din partea buzoienilor Vlad şi Velişcă. Cu o mai mare experienţă în primul eşalon, vasluienii au egalat în minutul 38, 15-15, apoi n-au mai cedat conducerea pînă la final. Viorel Ciubotaru a folosit în meciul de duminică seară următorul lot: Rusu, Marocico, Cloşcă – Ragea (1), Cadar (5), Gramatic (3), Rotaru (2), Miroiu (3), Gheorghe, Smeu (1), Popa (7), Neaţă, Voinea, Mocanu, Eros (2), Năstăsie (1). CSM Focşani rămîne cu o singură victorie după 10 etape şi, cu numai 3 puncte, continuă să ocupe penultimul loc în clasament.

Runda viitoare, duminică, echipa vrînceană întîlneşte în deplasare pe Danubius Galaţi.