CSM Focşani prinde curaj: a doua victorie în Liga Naţională: 26-24 la Galaţi!

0
164

CSM Focşani arată din ce în ce mai bine. Handbaliştii vrînceni au obţinut duminică o a doua victorie în Liga Naţională, succes cu atît mai important cu cît a fost obţinut pe terenul gălăţenilor de la Danubius, unii din rivalii din play-out.

Meciul, care a contat pentru etapa a 11-a, a început şi aşa avea să continue pe întreaga durată a primei reprize, cu o uşoară dominare a gălăţenilor, care au intrat la cabine cu un avantaj minim, 12-11. Diferenţa nu a fost însă suficientă, iar după pauză handbaliştii antrenaţi de Viorel Ciubotaru au întors rezultatul în favoarea lor şi la final victoria le-a aparţinut la două goluri, 26-24.

Pentru CSM Focşani 2007 au evoluat Cloşcă, Marocico – Ragea (1), Cadar (7), Gramatic (1), Rotaru (2), Nelu, Miroiu (10), Gheorghe, Smeu, Popa (1), Neaţă, Voinea, Mocanu, Eros (4), Năstăsie. După victoria de la Galaţi, echipa vrînceană a acumulat 6 puncte şi se menţine pe penultimul loc. În următoarea perioadă, Liga Naţională se va întrerupe pentru 3 săptămîni.

Următorul joc al handbaliştilor focşăneni va fi pe 15 noiembrie, la Sala Polivalentă, împotriva Dunării Călăraşi.