Cu buzunarele goale: Dunărea Călăraşi – CSM Focşani 29-24

0
116

CSM Focşani a avut multe aşteptări de la meciul pe care l-a susţinut joi după-amiază, la Călăraşi, împotriva formaţiei locale Dunărea, în epilogul etapei a 10-a a Ligii Naţionale. Focşănenii au sperat că pot obţine punct sau puncte în faţa unei echipe de acelaşi nivel, vecină de clasament, şi care nu traversează o formă prea bună în acest sezon.

Şi într-adevăr, elevii lui Viorel Ciubotaru au condus la început, dar gazdele şi-au revenit treptat, iar la un moment dat, de unde vrîncenii au avut 7-5, au întors la 15-10! Noroc cu trei reuşite rapide, astfel că la pauză Dunărea mai avea doar două goluri avans, 15-13.

CSM-ul a început mai bine şi actul secund, a egalat la 18 şi au mai avut o şansă la aruncarea de la 7 metri irosită de Miroiu, cu 10 minute înainte de final, cînd ar fi putut egala la 22. Scăpată din încercuire, Dunărea a erupt în ultimele minute, cu toate încercările oaspeţilor de a rămîne în meci şi de a salva măcar un punct. S-a terminat 29-24 pentru Călăraşi, care a urcat peste vrînceni în clasament, pînă pe locul 9, în timp ce Focşaniul a căzut pe 11.

După etapa a 10-a, Liga Naţională se întrerupe pentru două săptămîni. Următorul joc al CSM-ului este programat pe 12 noiembrie, în Sala Polivalentă, cu HC Vaslui.

CSM Focşani: Rusu, Marocico, Cloşcă  – Ragea (2), Gramatic, Rotaru, Gheorghe, Miroiu (4), Popa (1), Neaţă, Ţuţu (8), Mocanu (1), Raţă (2), Enache (2), Eros, Năstăsie (4). Antrenor: Viorel Ciubotaru