Cum arată harta politică a județului Vrancea după alegerile locale | LISTA COMPLETĂ a primarilor și componența consiliilor locale

0
1808

Alegerile locale de duminica trecută au adus modificări împortante în componența consiliilor locale, dar și în rândul celor care vor conduce destinele localităților. Conform datelor publicate până acum de Biroul Electoral Central (BEC), Partidul Social Democrat a pierdut 12 primării din cele 54 obținute la alegerile locale din 2016. Astfel, în 2020, PSD și-a adjudecat 42 de primării, respectiv municipiul Focșani și orașele Odobești și Mărășești. De cealaltă parte, Partidul Național Liberal a reușit să câștige 9 localități noi, printre care și două orașe: Adjud și Panciu. Astfel, PNL va avea reprezentanți în 26 de comune și două orașe. Alte trei comune au fost câștigate de: Partidul Mișcarea Populară (PMP), Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) și un independent. Este vorba despre Primăria Bălești, acolo unde candidatul PMP și-a adjudecat un mandat de primar, comuna Pufești câștigată de reprezentantul AUR și independentul Radu Modreanu care a reușit să obțină Primăria Sihlea. Dacă este să ne raportăm la mandatele obținute în consiliile locale, PSD va fi reprezentat de 410 aleși locali, PNL de 355 de consilieri locali, PMP – 40, USR – 25, Pro România – 14, ALDE – 13 și AUR cu 5 consilieri locali.

Din lista de mai jos lipsesc rezultatele finale pentru consiliile locale din Broșteni, Fitionești și Nistorești. Primăria Broșteni a fost câștigată de liberalul Emilian Dumitriu, Primăria Fitionești de social-democratul Iordache Cazacu, iar comuna Nistorești a fost câștigată de Teodor Dobre (PSD). BEC nu a făcut publice rezultatele pentru cele 3 comune menționate.

Lista primarilor aleși la alegerile de duminică și configurația consiliilor locale din fiecare localitate:

Focșani – Misăilă Cristi Valentin (PSD)

  • Consiliul Local
  • PNL – 10
  • PSD – 9
  • USR-PLUS – 2

Adjud – Florin Nechifor (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 12
  • PSD – 7

Odobești – Nicolaș Daniel (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 11
  • PNL – 4

Mărășești – Chitic Valerică (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 10
  • PNL – 6
  • ALDE – 1

Panciu – Nicolai Mărăscu (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 7
  • PSD – 4
  • USR – 4

Andreiaşu de Jos – Cristian Vasilică (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 7
  • PNL – 4

Băleşti – Gheorghe Stoica (PMP)

  • Consiliul Local
  • PMP – 4
  • PNL – 4
  • PSD – 3

Biliești – Vasile Chirilă (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 7
  • PSD – 2
  • USR-PLUS – 2

Bîrseşti – Ștefan Caba (PNL)

  • Consiliul Local
  • PSD – 3
  • PNL – 3
  • PMP -2
  • ALDE – 1

Bogheşti – Aur Sandu (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 5
  • PNL – 3
  • PMP – 1

Boloteşti – Fănică Popa (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 8
  • PSD – 3
  • USR-PLUS – 2

Bordești – Adrian Gavrilă (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 4
  • PSD – 4
  • PMP – 2
  • Pro România – 1

Chiojdeni – Constantin Grigore (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 5
  • PSD – 4
  • PMP – 2

Ciorăști – NIcolae Braicău (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 8
  • PSD – 2
  • Pro România – 1

Cîmpineanca – Ivan Tudorel (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 9
  • PNL – 3
  • PMP – 1

Cîmpuri – Vlad Ion (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 7
  • PNL – 4
  • PMP – 2

Cîrligele – Ștefan Moscu (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 11
  • PNL – 2

Corbiţa – Emil Tacu (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 6
  • PNL – 3
  • USR-PLUS – 2

Cotești – Dorel Bolovan (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 7
  • PNL – 4
  • PMP – 1
  • Pro România – 1

Dumbrăveni – Valentin Tîlvăr (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 8
  • PNL – 4
  • PMP – 1

Dumitrești – Viorel Banaurs (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 7
  • PSD – 6

Garoafa – Laurențiu Diaconu (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 6
  • PSD – 4
  • ALDE – 2
  • USR-PLUS – 1

Goleşti – Alexandru Zar (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 8
  • PNL – 4
  • Pro România – 1

Gologanu – Neculai Riciu (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 5
  • Pro România – 3
  • PNL – 3

Gugeşti – Vasile Vatră (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 11
  • PNL – 4

Gura Caliţei – Gică Grosu (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 7
  • PSD – 3
  • PMP – 1

Homocea – Vasile Petrea (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 12
  • PSD – 3

Jariştea – Ciprian Grama (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 11
  • PSD – 2

Jitia – Ion Păun (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 6
  • PNL – 5

Măicănești – Răzvan Pascu ( PNL + USR-PLUS)

  • Consiliul Local
  • PNL + USR-PLUS – 10
  • PSD – 3

Mera – Ion Sticlaru (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 10
  • PNL – 3

Milcovul – Mihai Neață (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 7
  • PNL – 6

Moviliţa – Corneliu Cristian (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 5
  • PSD – 4
  • USR-PLUS – 3
  • PMP – 1

Năneşti – Nuți Balinca (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 6
  • PNL – 4
  • USR-PLUS – 1

Năruja – Grigore Mihăeș (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD -8
  • PNL – 3

Nereju – Toader Gemănaș (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 8
  • PSD – 5

Negrileşti – Ion Văsuianu (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 7
  • PNL – 2
  • PMP – 1
  • ALDE – 1

Obrejița – Nicu Pardoș (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 5
  • PNL – 5
  • PMP – 1

Paltin – Nelu Cocioabă (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 6
  • PNL – 5

Păuneşti – Gheorghe Popa (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 12
  • PSD – 3

Păuleşti – Dănuț Soare (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 5
  • PNL – 2
  • PMP – 2
  • USR-PLUS – 2

Poiana Cristei – Vlad Petruș (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 7
  • PNL – 3
  • Pro România – 1

Ploscuţeni – Ștefan Solomon (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 7
  • USR-PLUS – 5
  • PNL – 1

Popeşti – Nicolae Ciocănel (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 4
  • PNL – 3
  • PMP – 2
  • AUR – 1
  • Pro România – 1

Pufeşti – Nicolae Damian (AUR)

  • Consiliul Local
  • PSD – 5
  • AUR – 4
  • PNL – 2
  • Pro România – 2

Răcoasa – Vladimir Păun (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 7
  • PNL – 3
  • ALDE – 3

Răstoaca – David Chiriță (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 8
  • PSD – 3

Reghiu – Cătălin-Georgel Valisăreanu (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 8
  • PNL – 3

Rugineşti – Ion Avram (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 9
  • PNL – 4

Sihlea – Radu Modreanu (independent)

  • Consiliul Local
  • PSD – 5
  • PMP – 4
  • PNL – 3
  • USR-PLUS – 2
  • Corneliu Bordea
  • Pasică Modreanu

Slobozia Bradului – Merlin Ivancea (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 8
  • PSD – 7

Slobozia Ciorăşti – Elena Gîrneață (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 9
  • PNL – 2

Spulber – Sorinel Vulcan (PNL)

  • Consiliul Local
  • PSD – 4
  • PNL – 4
  • PMP – 1

Soveja – Ionuț Filimon (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 5
  • PSD-ALDE – 4
  • PMP – 1
  • Pro România – 1

Străoane – Zbîrciog Vasile (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 7
  • PMP – 2
  • PNL – 2
  • USR-PLUS – 2

Suraia – Maria Stroe (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 9
  • PSD – 4
  • USR-PLUS – 1
  • PMP – 1

Tănăsoaia – Romeo Vulpe (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 6
  • PNL – 5

Tătăranu – Bănel Bărbieru (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 8
  • PNL – USR-PLUS – 4
  • PMP – 1

TâmboieștiMariean Pleșea (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 10
  • PSD – 3

Tulnici – Aurel Boțu (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 10
  • PSD – 3

Țifeşti – Gabriel Postolache (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 12
  • PSD – 3

Urecheşti – Nistor Bratosin (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 9
  • PSD – 2

Valea Sării – Valentin Marcu (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 4
  • PNL – 4
  • ALDE – 2
  • PMP – 1

Vidra – Silviu Pintilie (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 9
  • PNL – 5
  • PMP – 1

Vintileasca – Tudorel Vîlcociu (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 7
  • PNL – 3
  • PMP – 1

Vizantea Livezi – Dragoș Ciobotaru (PNL)

  • Consiliul Local
  • PNL – 11
  • PSD – 2

Vânători – Ionel Lupu (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 8
  • PNL – USR-PLUS – 4
  • Pro România – 1
  • PMP – 1
  • Ștefan Gurițoiu

Vârteşcoiu – Viorel Mîrza (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 11
  • PNL – 2

Vrâncioaia – Ionică Danțiș (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 7
  • PNL – 1
  • PMP – 1
  • Pro România – 1
  • ALDE – 1

Vulturu – Nicușor Păcuraru (PSD)

  • Consiliul Local
  • PSD – 10
  • PNL – 4
  • PMP – 1
Candidati PNL Vrancea Candidati PNL Vrancea
Loading...

LĂSAȚI UN MESAJ

Comentariul dvs.
Numele dvs.