Îndrăznește să fii informat!

luni, 16 iunie 2025

URMĂREȘTE-NE PE:

Îndrăznește să fii informat!

More
    spot_imgspot_img
    AcasăActualitateDemnitarii și funcționarii vor depune în continuare declarațiile de avere | Precizările Agenției Naționale de Integritate...

    Demnitarii și funcționarii vor depune în continuare declarațiile de avere | Precizările Agenției Naționale de Integritate (ANI)

    Pentru a evita orice neînţelegere generată de decizia Curţii Consituţionale a României de a secretiza declaraţiile de avere ale demnitarilor, Agenţia Naţională de Integritate a emis un comunicat în care transmite că, deoarece modificările legistative nu au fost publicate încă în Monitorul Oficial, declaraţiile de avere vor conţine aceleaşi date ca şi până acum.

    “În contextul deciziei Curții Constituționale a României din data de 29 mai 2025 prin care este declarată neconstituționalitatea unor articole din Legea nr. 176/2010, Agenția Națională de Integritate vine în sprijinul deponenților cu o serie de clarificări privind aplicarea dispozițiilor legale în materie.

    Potrivit art. 147 alin. (4) din Constituția României, decizia Curții Constituționale produce efecte de la data publicăriiacesteia în Monitorul Oficial al României. Prin urmare, până la acel moment, persoanele prevăzute de Legea nr. 176/2010 au în continuare obligația de a completa, depune și transmite declarațiile de avere și de interese în conformitate cu modalitatea stabilită de actul normativ menționat.

    Declarațiile se completează integral, cu respectarea tuturor cerințelor legale, inclusiv cele referitoare la menționarea drepturilor și obligațiilor soțului/soției și ale copiilor aflați în întreținere.

    În același timp, precizăm că persoanele responsabile din cadrul fiecărei instituții sau autorități publice au obligația de a asigura publicarea declarațiilor de avere și de interese pe pagina de internet a entității respective. Reamintim faptul că luni, 16 iunie 2025 este termenul limită până la care persoanele prevăzute de Legea nr. 176/2010 pot depune declarațiile de avere și de interese anuale, având în vedere faptul că termenul prevăzut de lege (15 iunie) este o zi nelucrătoare. Declarațiile de avere și de interese se completează și se depun exclusiv în format electronic, cu semnătură electronică calificată, prin intermediul platformei e-DAI (https://integritate.eu/edai/)., se menționează în comunicatul ANI.

    Cine depune declaraţii de avere

    Conform Legii nr. 176/2010 privind integritatea în exercitarea funcțiilor și demnităților publice, trebuie să depună și să publice declarații de avere următoarele categorii:

    1. Demnitari și funcționari publici

    •  Presedintele României
    • Membrii Parlamentului (senatori și deputați)
    • Membrii Guvernului (miniștri, secretari și subsecretari de stat)
    • Prefecți și subprefecți
    • Primari și viceprimari
    • Consilieri locali și județeni
    • Conducătorii autorităților și instituțiilor publice centrale și locale
    • Directorii companiilor naționale și regiilor autonome de stat

    2. Magistrați și personal auxiliar din justiție

    • Judecători, procurori
    • Personalul auxiliar de specialitate (grefieri, consilieri juridici etc.)
    • Membrii Consiliului Superior al Magistraturii
    • Persoane cu funcții de conducere
    • Conducători ai instituțiilor publice (rectori, decani, directori de școli, spitale etc.)
    • Membrii consiliilor de administrație sau ai organelor de conducere ale regiilor autonome și companiilor de stat

    4. Alte categorii

    • Persoane cu funcții de control, inspecție, autoritate sau care administrează fonduri publice.

    Vă reamintim că, pe 29 mai, Curtea Constituțională a decis că unele dintre articolele Legii 176/2010 sunt neconstituționale și încalcă drepturile la viaţa privată, astfel că, după ce modificările vor fi publicate în MO, declarațiile de avere și de interese nu trebuie să mai includă bunurile și veniturilor soților și copiilor.

    spot_imgspot_img
    HAI PROMOHAI PROMO

    ARTICOLE SIMILARE

    ULTIMA ORĂ Accident în Focșani!  Două autoturisme implicate

    În urmă cu aproximativ o oră, la intersecția străzilor Cuza Vodă cu Mărășești, zona...

    Poliția Rutieră din Vrancea va „vâna” toată săptămâna șoferii băuți și drogați din trafic

    Începând de astăzi și până duminică, 22 iunie, polițiștii rutieri din Vrancea desfășoară acțiunea...

    ARTICOLE POPULARE

    Căruță spulberată de autoutilitară pe DN 1B! Un copil a fost rănit!

    Un accident rutier violent s-a produs joi pe Drumul Național 1B – județul Buzău,...

    ULTIMA ORĂ Motociclistul din Galați rănit grav în Vrancea a murit! Cine era bărbatul

    Potrivit informațiilor noastre, motociclistul rănit grav în această după-amiază pe DN 2D, între Bârsești...

    VIDEO Celebrul bucătar „Bărbosu” lăsat pieton de polițiștii din Vrancea: „O să-i dau în judecată pentru abuz în serviciu!”

    Creatorul de conținut video în domeniul culinar Ovidiu Țigănuș, cunoscut pe rețelele de socializare...