Focșăneanul Laris Borș aduce aur pentru România la Open-ul European de judo de la Praga

0
93

România a obținut rezultate excelente la Open-ul European de Judo desfășurat la Praga (27-28 februarie): 3 medalii de aur și una de bronz. Printre cei care au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere s-a numărat și focșăneanul Laris Borș (CS Dinamo București). El a câștigat medalia de aur la categoria 66 de kilograme după ce a trecut pe rând de britanicul Scott Thompson, ucraineanul Yevhen Honcharko și de alt reprezentant al României, Petr Zhukov, în semifinale, acesta din urmă fiind nevoit să se mulțumească doar cu medalia de bronz. În finală, Laris Borș s-a impus în fața moldoveanului Vadim Brunescu. Au mai fost medaliați cu aur Monica Ungureanu la categoria 48 de kilograme și Adrian Șulcă la 77 de kilograme, după ce l-a învins în finală pe cehul Jakub Jecminek, unul dintre favoriții gazdelor.