Îndrăznește să fii informat!

vineri, 7 noiembrie 2025

URMĂREȘTE-NE PE:

Îndrăznește să fii informat!

More
    spot_imgspot_img
    AcasăActualitatePeste 2.700 de copăcei plantați în Tulnici de voluntari ieșeni și comisari ai Gărzii de Mediu...

    Peste 2.700 de copăcei plantați în Tulnici de voluntari ieșeni și comisari ai Gărzii de Mediu Vrancea 

    În fiecare an, între 15 martie și 15 aprilie, România marchează „Luna Pădurii”, o perioadă dedicată conștientizării importanței pădurilor pentru mediu și viață. Anul acesta, comisarii Gărzii de Mediu Vrancea s-au implicat activ, alături de aproximativ o sută de voluntari ai Asociației „Real Sports” Iași, într-o acțiune concretă de împădurire.

    Evenimentul s-a desfășurat pe un teren ce aparține Obștii de Moșneni Tulnici, unde au fost plantați peste 2.700 de puieți de stejar și paltin. Scopul inițiativei a fost clar: protejarea ecosistemelor terestre și sublinierea rolului vital al pădurii în menținerea echilibrului natural.

    Astfel de acțiuni nu doar că ajută la refacerea zonelor forestiere, dar aduc împreună comunitatea, autoritățile și organizațiile neguvernamentale într-un efort comun pentru un viitor mai verde. Pădurea nu este doar o sursă de oxigen, ci și un scut împotriva schimbărilor climatice și un adăpost pentru biodiversitate.

    Tomiță Travel - Agenție de turism FocșaniTomiță Travel - Agenție de turism Focșani
    spot_imgspot_img
    HAI PROMOHAI PROMO

    ARTICOLE SIMILARE

    Ambasadorul Israelului la București, E.S. Lior Ben Dor, în vizită la Focșani

    Primarul Municipiului Focșani, Cristi Valentin Misăilă, a primit astăzi (6 noiembrie), vizita Excelenței Sale...

    Cutremur, joi după-amiază, cu epicentrul în Vrancea, la 50 de kilometri de Focșani!

    Joi, 6 noiembrie 2025, la ora 14:54:39 (ora locală a României), în Zona Seismică Vrancea s-a...

    ARTICOLE POPULARE

    ULTIMA ORĂ Femeie din Petrești găsită moartă la Garoafa. Ea dispăruse de acasă în urmă cu două săptămâni

    În urmă cu aproape două săptămâni, poliția anunța dispariția Mariei Oțelaș, din Petrești (comuna...

    ULTIMA ORĂ Pieton lovit mortal cu mașina la Vulturu! Accidentul, provocat de o șoferiță neatentă!

    Astăzi, 6 noiembrie, în jurul orei 07:30, dispeceratul Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea a...

    A murit Costică Geaboc, consilier local al PNL din comuna Bârsești

    Comunitatea din Bârsești este în doliu după moartea lui Costică Geaboc, consilier local și...