Îndrăznește să fii informat!

vineri, 7 februarie 2025

URMĂREȘTE-NE PE:

Îndrăznește să fii informat!

More
    spot_imgspot_img
    AcasăActualitatePreședintele Iohannis a promulgat Legea privind sprijinul acordat persoanelor vulnerabile pentru compensarea preţului la energie

    Președintele Iohannis a promulgat Legea privind sprijinul acordat persoanelor vulnerabile pentru compensarea preţului la energie

    Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, luni, legea privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului privind unele măsuri pentru acordarea unui sprijin categoriilor de persoane vulnerabile pentru compensarea preţului la energie suportat parţial din fonduri externe nerambursabile.

    Potrivit OUG, „sunt considerate vulnerabile categoriile de persoane şi familii care au un venit pe membru de familie sub 2.000 de lei, la care se adaugă şi condiţiile de vârstă corelate cu capacitatea de muncă, fiind îndeplinite astfel toate condiţiile de vulnerabilitate pentru ca o persoană/familie în situaţie de risc de sărăcie să beneficieze de sprijin din fonduri publice pentru a compensa preţurile la energie”.

    De spijin temporan vor beneficia aproximativ 2,8 milioane de gospodării vulnerabile pentru a compensa preţul la energie, indiferent de natura acesteia, respectiv energie electrică, energie termică centralizată, gaze, butelie, lemne pentru foc, păcură, peleţi şi alte materiale de încălzire.

    Bugetul pentru compensarea preţurilor la energie pentru persoanele vulnerabile este de 4.000.000 mii de lei şi are ca sursă de finanţare fonduri externe nerambursabile prin bugetul Ministerului Investiţiilor şi Proiectelor Europene (MIPE), potrivit regulilor de eligibilitate stabilite prin Programul operaţional „Capital uman”, Programul operaţional regional, Programul operaţional „Capacitate administrativă”, Programul operaţional ‘Competitivitate’, precum şi prin Programul operaţional „Infrastructură mare” pentru perioada de programare 2014 – 2020, în limita economiilor care sunt identificate la nivelul acestora şi a sumelor care sunt considerate în risc de dezangajare în cadrul perioadei de programare 2014 – 2020.

    spot_imgspot_img
    HAI PROMOHAI PROMO

    ARTICOLE SIMILARE

    ULTIMA ORĂ Arde o casă în comuna Măicănești

    Două autospeciale de stingere de la Punctul de Lucru Vulturu și SVSU Măicănești intervin...

    Deputatul PNL Dragoș Ciobotaru: „Cheia bugetului din acest an sunt investițiile”

    Într-o postare pe pagina sa de socializare, deputatul și președintele PNL Vrancea, Dragoș Ciobotaru,...

    Mașina unui tânăr, atacată cu bâte și răngi la un semafor. Cine sunt agresorii

    Mai mulți indivizi s-au năpustit, marți seara, cu bâte și răngi asupra mașinii unui...

    Salariul de bază minim brut pe ţară, actualizat în funcţie de rata inflaţiei şi de productivitatea muncii

    Guvernul a stabilit, joi, prin hotărâre, că salariul de bază minim brut pe ţară,...

    ARTICOLE POPULARE

    Pietonul lovit mortal de mașină la Buzău este Vlad Ciușleanu, fostul patron al clubului Javu din Focșani

    Potrivit ultimelor informații, pietonul de 40 de ani care și-a pierdut viața aseară la...

    Bărbat accidentat mortal de un tren InterRegio

    Un bărbat în vârstă de 50 ani a fost accidentat mortal, luni, de trenul...

    ULTIMA ORĂ Accident grav la Mărășești! Patru autovehicule implicate! Traficul este blocat!

    UPDATE (17.00) Din primele cercetări, polițiștii au stabilit că un bărbat de 66 de...
    × Trimite știrea ta!