Inspectoratul Școlar Județean Vrancea a făcut publice centrele de examen de la nivelul județului, unde elevii de clasa a VIII-a vor trece prin febra examenelor de la Evaluarea Națională 2020. Conform datelor, în Vrancea, 89 de școli vor fi centre de examen, cu câteva excepții. Elevii din trei unități de învățământ cu un număr mic de elevi de clasa a VIII-a au fost arondați altor școli. Cei 8 elevi de la Școala Gimnazială Fitionești au fost repartizați la centrul de examen Liceul Teoretic ,,Ioan Slavici” Panciu, alți 4 elevi de la Școala Gimnazială ,,Simion Mehedinți” Soveja vor da examenul la Școala Gimnazială Câmpuri, în timp ce alți 5 elevi de la Școala Gimnazială Păulești vor trebui să se prezinte la centrul de examen de la Școala Gimnazială ,,Dumitru Pricop” Negrilești.
Calendarul final al Evaluării Naționale 2020 a fost publicat în data de 15 mai 2020 în Monitorul Oficial. Astfel, între 02 și 05 iunie 2020 vor avea loc înscrierile, în data de 15 iunie 2020 va avea loc proba scrisă la Limba şi literatura română, în data de 17 iunie proba scrisă la Matematică, 18 iunie 2020 porba scrisă la Limba şi literatura maternă. Pe data de 22 iunie 2020 vor fi afișate rezultatele, până la ora 14:00, urmând ca cei care vor să depună contestații o pot face în aceeași zi în intervalul orar 16:00-19:00 și în data de 23 iunie 2020 între 8:00 și 12:00. Soluționarea contestațiilor a fost stabilită între 23 și 26 iunie 2020, iar pe data de 27 iunie 2020 să fie afișate rezultatele finale. Mai jos găsiți lista completă a tuturor centrelor de examen pentru Evaluarea Națională 2020:
CENTRE DE EXAMEN PENTRU EVALUARE NAȚIONALĂ 2020
1 COLEGIUL NAȚIONAL ITAL. l. CUZA” FOCȘANI
2 COLEGIUL NATIONAL „UNIREA” FOCSANI
3 COLEGIUL NATIONAL PEDAGOGIC „SPIRU HARET” FOCȘANI
4 LICEUL CU PROGRAM SPORTIV FOCSANI
5 LICEUL DE ARTA „GHEORGHE TATTARESCU” FOCSANI
6 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXANDRU VLAHUTĂ” FOCSANI
7 SCOALA GIMNAZIALĂ „ANGHEL SALIGNY” FOCSANI
8 SCOALA GIMNAZIALĂ „DUILIU ZAMFIRESCU” FOCSANI
9 SCOALA GIMNAZIALĂ „ION BASGAN” FOCSANI
10 SCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE IORGA” FOCSANI
11 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „OANA DIANA RENEA” FOCȘANI
12 ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.7 FOCSANI
13 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ȘTEFAN CEL MARE” FOCSANI
14 COLEGIUL NATIONAL „EMIL BOTTA” ADJUD
15 SCOALA GIMNAZIALĂ „ANGELA GHEORGHIU” ADJUD
16 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MAREȘAL ALEXANDRU AVERESCU” ADJUD
17 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAIL ARMENCEA” ADJUD
18 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „PRINCIPELE RADU” ADJUD
19 SCOALA GIMNAZIALĂ „SIMION CRISTIAN” ANDREIASU DE JOS
20 SCOALA GIMNAZIALĂ BĂLESTI
21 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ȘTEFAN CEL MARE” BÎRSESTI
22 ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.I BILIESTI
23 ȘCOALA GIMNAZIALĂ BOGHESTI
24 ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 BORDEASCA VECHE
25 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ÎNVĂȚĂTOR GHEORGHE ASANACHE” BORDESTI
26 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „PROFESOR PANAITE C. MAZILU” BROSTENI
27 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN CÎMPINEANU” CÎMPINEANCA
28 ȘCOALA GIMNAZIALĂ CÎMPURI
29 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „PROF. MIHAI SIMBOTIN” CÎRLIGELE
30 ȘCOALA GIMNAZIALĂ CHIOJDENI
31 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „IONEL SÎRBU” CIORĂSTI
32 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VICTOR SLĂVESCU” COTESTI
33 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „DUILIU ZAMFIRESCU” DUMBRĂVENI
34 LICEUL TEORETIC „GRIGORE GHEBA” DUMITRESTI
35 ȘCOALA GIMNAZIALĂ GĂGESTI
36 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „EMIL ATANASIU” GAROAFA
37 ȘCOALA GIMNAZIALĂ GOLESTI
38 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „PROF.GENERAL GHEORGHE GHEORGHIU” GOLOGANU
39 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXANDRU VLAHUȚĂ” GUGESTI
40 ȘCOALA GIMNAZIALĂ GURA CALITEI
41 ȘCOALA GIMNAZIALĂ HOMOCEA
42 ȘCOALA GIMNAZIALĂ JARISTEA
43 ȘCOALA GIMNAZIALĂ JITIA
44 ȘCOALA GIMNAZIALĂ MĂICĂNEȘTI
45 LICEUL TEHNOLOGIC „EREMIA GRIGORESCU” MĂRĂSESTI
46 ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 MĂRĂȘEȘTI
47 ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.I MERA
48 SCOALA GIMNAZIALĂ MILCOVUL
49 ȘCOALA GIMNAZIALĂ MOVILITA
50 ȘCOALA GIMNAZIALĂ NĂNESTI
51 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „BARBU ȘTEFĂNESCU DELAVRANCEA” NĂRUJA
52 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „DUMITRU PRICOP” NEGRILESTI
53 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „DIMITRIE GUSTI” NEREJU
54 SCOALA Gl M NAZIALĂ NISTORESTI
55 SCOALA GIMNAZIALĂ OBREJITA
56 LICEUL TEORETIC „DUILIU ZAMFIRESCU” ODOBESTI
57 SCOALA GIMNAZIALĂ PALTIN
58 LICEUL TEHNOLOGIC „ALEXANDRU IOAN CUZA” PANCIU
59 LICEUL TEORETIC „IOAN SLAVICI” PANCIU
60 ȘCOALA GIMNAZIALĂ PĂUNESTI
61 ȘCOALA GIMNAZIALĂ PLOSCUTENI
62 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „DR. COSTICĂ BĂLAN” POIANA CRISTEI
63 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „PROFESOR DOCTOR GENERAL GHEORGHE V. ZAHARIA” POPESTI
64 SCOALA GIMNAZIALĂ PUFESTI
65 SCOALA GIMNAZIALĂ RĂCOASA
66 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „PROFESOR GROZEA NICU” RĂSTOACA
67 ȘCOALA GIMNAZIALĂ RUGINESTI
68 SCOALA GlMNAZIALĂ SERBĂNESTI
69 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „PRINCIPELE ȘERBAN GHICA Șl PRINCIPESA ARISTIȚA GHICA” SIHLEA
70 ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘINDRILARI
71 ȘCOALA GIMNAZIALĂ SLOBOZIA BRADULUI
72 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN VODĂ CEL VITEAZ” SLOBOZIA CIORĂSTI
73 SCOALA GIMNAZIALĂ SPULBER
74 SCOALA GIMNAZIALĂ NR.I STRĂOANE
75 SCOALA GIMNAZIALĂ SURAIA
76 ȘCOALA GIMNAZIALĂ TîMBOEȘTl
77 ȘCOALA GIMNAZIALĂ TĂNĂSOAIA
78 SCOALA GIMNAZIALĂ TIFESTI
79 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „I0N DIACONU” TULNICI
80 ȘCOALA GIMNAZIALĂ URECHESTI
81 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE IFTIMESCU’ VALEA SARI
82 SCOALA GIMNAZIALĂ VÎNĂTORI
83 ȘCOALA NAZIALĂ VÎRTEȘCOIU
84 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VALERIU D. COTEA” VIDRA
85 SCOALA GIMNAZIALĂ „REGINA MARIA” VINTILEASCA
86 SCOALA GIMNAZIALĂ VIZANTEA RĂZĂSEASCĂ
87 ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NECULAI JECHIANU” VRÎNCIOAIA
88 ȘCOALA GIMNAZIALĂ VULTURU
89 CENTRUL SCOLAR PENTRU EDUCAȚIE INCLUZIVA „ELENA DOAMNA” FOCSANI