În prima ședință din 2025 desfășurată astăzi, liderii coaliției PSD-PNL-UDMR-minorități au stabilit calendarul pentru alegerile prezidențiale și parțiale din acest an, potrivit unor surse politice.
Primul tur al alegerilor prezidențiale se va desfășura pe 4 mai, în timp ce al doilea tur este programat pentru 18 mai. Tot pe 4 mai, vor fi organizate alegeri parțiale pentru primăriile din Zalău și Bușteni, pentru șefia Consiliului Județean Bihor și în 13 comune din țară.
Totodată, în cadrul ședinței, s-a convenit ca, în continuare, Crin Antonescu să rămână candidatul unic al alianței la alegerile prezidențiale. Surse politice au afirmat că decizia a avut la bază rațiunea de a consolida sprijinul electoral și de a evita fragmentarea voturilor.
Înainte de validarea oficială, însă, se vor face sondaje de opinie care să arate clar cum stă Antonescu în referințele alegătorilor.