Îndrăznește să fii informat!

marți, 21 ianuarie 2025

URMĂREȘTE-NE PE:

Îndrăznește să fii informat!

More
    spot_imgspot_img
    AcasăActualitateVIDEO: Schimbări și în fruntea DSP Vrancea. „Eu am venit ca un profesionist”, asigură Nelu Tătaru

    VIDEO: Schimbări și în fruntea DSP Vrancea. „Eu am venit ca un profesionist”, asigură Nelu Tătaru

    De la Prefectura Vrancea, Ministrul Sănătății și-a continuat vizita în Focșani la Spitalul Județean, unde a vorbit despre situația găsită și ceea ce se va face în continuare. Între timp, de dimineață, la Direcția de Sănătate Publică Vrancea a ajuns și un ordin prin care directorul Cătălin Graur era schimbat din funcție. În acest moment, medicul Graur, care era pe acest post prin concurs, a fost suspendat din funcție – pe perioada stării de urgență, în locul său fiind numit Cătălin Bunghez – tot un stomatolog, membru PNL Soveja. De acum înainte, instituția are și un adjunct, în persoana lui Dragoș Cozma, membru în Consiliul de Administrație al Spitalului Județean.

    Nelu Tătaru a ținut să asigure la Focșani că nu a venit „chitit”, ci doar a vrut să vadă cum se prezintă situația în teren.

    Aceste două focare au și niște linii comune, de personal și interacțiune. Ieri aveați 117 persoane infestate, dar ieri după-amiază au mai apărut 8 cazuri la Spitalul Județean. …Este o stare de spirit în contextul pandemiei pe care o avem, sunt în măsură să gestioneze situația.

    Avem niște proceduri și categorii care se testează. În acest moment testăm tot ce înseamnă simptomatologie. Testăm tot ce înseamnă instituționalizat, tot ce înseamnă personal medical. Orice persoană cu simptomatologie sau este confirmată este considerat un pacient”, a spus ministrul Tătaru.

    Cu toate acestea, este bine de știut că nici în acest moment aparatul de testare de la DSP Vrancea nu a fost pus în funcțiune, abia de azi încep instruirile.

    spot_imgspot_img
    HAI PROMOHAI PROMO

    ARTICOLE SIMILARE

    „Trenul Unirii” ajunge și la Focșani de Ziua Unirii Principatelor Române

    Vineri, 24 ianuarie 2025, angajaţii feroviari din toată ţara, alături de toţi românii, sărbătoresc...

    ATENȚIE! A apărut o nouă metodă de înșelătorie la tefefon: „spoofing”

    În ultima perioadă, au fost înregistrate mai multe cazuri prin care au fost comise...

    Veste proastă pentru fumători! De astăzi s-au scumpit țigările

    Începând de astăzi, 20 ianuarie 2025, fumătorii din România se confruntă cu prima scumpire...

    Minivacanță de trei zile la sfârșitul acestei săptămâni

    Angajații din România vor avea parte de o nouă minivacanță de trei zile, la...

    ARTICOLE POPULARE

    ANUNȚ IMPORTANT făcut de POLARIS, societatea care colectează gunoiul din Focșani și alte localități din județul Vrancea

    Anunț IMPORTANT! SC POLARIS M.HOLDING SRL, în calitate de operator de salubritate în județul Vrancea,...

    Descoperire impresionantă în Dumitrești, Vrancea: un topor celtic de 3.000 de ani, găsit cu ajutorul unui detector de metale

    Profesorul Marian Găloiu, pasionat de istorie și arheologie, a realizat recent o descoperire remarcabilă...
    × Trimite știrea ta!