Vrânceanca Claudia Prisecaru s-a clasat pe locul 6 la Campionatul European de Atletism

0
94

Performanță bună pentru sportiva legitimată la CSM Focșani! Claudia Prisecaru a reușit să se claseze pe locul 6 în finala probei de 3000 metri obstacole din cadrul Campionatului European de Atletism de la Munchen, cu timpul de 9:35,17.
“Sportiva legitimată la CSM Focșani 2007, Claudia Prisecaru, a obținut aseară la Munchen, Germania, locul 6 la Campionatul European de Atletism Seniori, după o cursă spectaculoasă în proba de 3000 metri obstacole.
Claudia a fost foarte aproape de recordul personal înregistrat la Grand Prix-ul de la Huelva, Spania, pe 25 mai 2022 (9:33,41).
În calificările de la Munchen, din 18 august, Claudia obținuse timpul de 9:43,51. Claudia Prisecaru (24 ani) este prima atletă din Focșani (care concurează pentru un club din Focșani), care a alergat într-o finală de campionat european de seniori. Sportiva noastră este antrenată de prof. Cristian Orza. Felicitări!” au transmis reprezentanții clubului focșănean.